تبلیغات
دانش پژوهان مهندسی معدن ایران - میکا و آزبست
دانش پژوهان مهندسی معدن ایران
پنجشنبه 27 مرداد 1390

میکا و آزبست

پنجشنبه 27 مرداد 1390

نویسنده :Mohammad hashem zarei

در این قسمت توضیحات مفصلی از میکا ها ، آزبست ها و ژیلسونیت مطرح شده است

میکا


اعضای گروه میکا از روی رخ قاعده‌ای کامل خود به آسانی قابل تشخیص هستند. ترکیب شیمیایی هر یک از نمونه‌ها می‌تواند بسیار پیچیده باشد، اما فرمول کلی را می‌توان برای تمام اعضای گروه نوشت. انواع مختلف میکا معمولا گروههای ایزومورف (همشکل) تیپیکی را نشان می‌دهند، اما روابط فازی این گروه‌ها تا به حال بطور کامل تعیین نشده است.

انواع میکا

در بیشتر موارد دو عضو از گروه به موازات یکدیگر متبلور می‌شوند. در این رابطه بیوتیت با مسکویت متبلور می‌شود. مسکویت و لپیدولیت و به همین ترتیب الی آخر. در لیستی که به دنبال می‌آید، فرمولها بطور ایده‌آل ساده شده‌اند تا بتوانند با ساختار تعیین شده در مطالعات اشعه ایکس جور در بیایند.

مسکویت
پاراگونیت
فلوگوپیت
بیوتیت
لپیدولیت

شمای ساختاری میکاها

واحدهای اصلی ، یعنی چهار وجهی‌های هر کدام از سه راس به چهار وجهی‌های مجاور متصل بوده و تشکیل یک صفحه را می‌دهند. بنابراین هر چهار وجهی دارای 3 اکسیژن متصل و یک اکسیژن آزاد است. بدین ترتیب ترکیب و ظرفیت را می‌توان به صورت نمایش داد. دو صفحه از این چهار وجهی‌ها طوری به یکدیگر متصل می‌شوند که نوک چهار وجهی‌ها به طرف داخل قرار داشته باشند. نوک برجسته این چهار وجهی‌ها در مسکویت به وسیله Al و در فلوگوپیت و بیوتیت به وسیله Fe و Mg به یکدیگر وصل می‌شود.

گروههای هیدروکسیل در ساختار جای گرفته و به Al و Mg و یا فقط Fe متصل می‌شوند. بدین ترتیب که یک جفت صفحه محکم بوجود می‌آید که قاعده چهار وجهی‌ها در دو طرف بیرونی صفحات می‌باشد. ساختمان میکا یک توالی از این گونه جفت صفحات است که بین هر دو جفت صفحه پتاسیم قرار می‌گیرد.


سنگهای محتوی میکا

میکای رایج سنگهای آذرین بیوتیت است.

مسکویت در بعضی از گرانیتها وجود دارد.

لپیدولیت در محدودی از گرانیتها گزارش شده است، اما توزیع تیپیک آن در پگماتیتهای گرانیتی است.

فلوگوپیت گاهی اوقات در سنگهای غنی از منیزیم و فقیر در آهن مانند پریدوتیت‌ها یافت می‌شود، اما در سنگ آهکهای دگرگون شده و در برخی از پگماتیتها بطور رایج‌تری یافت می‌شود.

پاراگونیت کانی کمیاب در شیست‌ها است.


علت فراوانی بیوتیت در سنگهای آذرین

علت رخداد رایج بیوتیت در سنگهای آذرین که در مقابل محدود بودن مسکویت به پگماتیت‌ها و بعضی از سنگهای آذرین قرار دارد و به وسیله تحقیقات یودر (yoder) و یوگستر (Eugster) مشخص شده است. این دو محقق دریافتند که منحنی پایداری فلوگوپیت حدود 300 درجه سانتیگراد بالاتر از منحنی پایداری مسکویت قرار داشته و بسیار بالاتر از منحنی حداقل نقطه ذوب گرانیت قرار دارد. معنای این حرف این است که بلور فلوگوپیت (و بیوتیت) می‌توانند بطور مستقیم در دماهای عادی تبلور از ماگما متبلور شوند.

از طرف دیگر ، منحنی پایداری مسکویت زیر منحنی حداقل نقطه‌ای ذوب گرانیت در فشار پایین قرار داشته و این منحنی را در حدود 700 درجه سانتیگراد و 1500 اتمسفر فشار بخار آب قطع می‌کند. بنابراین حضور مسکویت در گرانیتها مبین تبلور در فشار زیاد بخار آب ، یا به عبارت دیگر ، عمق قابل ملاحظه می‌باشد. تفسیر دیگر حضور مسکویت این است که بگوییم مسکویت پس از تبلور سنگ در آن بوجود آمده است.


ترکیب شیمیایی بیوتیت

ترکیب شیمیایی بیوتیت‌های سنگهای آذرین به شدت متغیر است. منیزیم و آهن فرو می‌توانند بطور کامل جانشین یکدیگر شوند و تمام انواع این گونه بیوتیت شناخته شده است، از بیوتیت بدون آهن (فلوگوپیت) گرفته، تا انواعی که تمام منیزیم در آنها به وسیله آهن جایگزین شده است. آهن فریک می‌تواند نصف یا مقدار بیشتری از آلومینیوم دارای کوردیناسیون شش را جایگزین شود.

بخشی از هیدروکسیل می‌تواند به وسیله فلوئور جایگزین شود. اگر چه آنالیز اکثر بیوتیت‌های آذرین فقط مقدار کمی از این عنصر را نشان می‌دهد، مقادیر ناچیزی از Ca ، Na ، Li ، Ti ، Mn نیز از تجزیه بیوتیتها گزارش شده‌اند. در مورد عناصر نادرتر Cs ، Rb ، Ni ، Cr ، Ba نیز دیده شده‌اند. روند عمومی از بیوتیتهای غنی در منیزیم سنگهای اولترا بازیک تا بیوتیت‌های غنی در آهن گرانیت‌ها و سیانیتهای نفلین‌دار وجود دارد.


آلومینیوم در میکا

مقدار آلومینیوم در بیوتیت گرانیت‌ها و پگماتیتها در بیشترین حد خود و در بیوتیت سنگهای اولترا بازیک در کمترین حد خود است، سیلسیم رابطه معکوس با آلومینیوم دارد.و اما تعریف دیگری از میکا

 میکا اصطلاحی عمومی است که به گروهی از کانی های آلومینوسیلیکات گفته می شود. این کانی ها ساختار ورقه ای شکل دارند و از ترکیبات فیزیکی و شیمیایی مختلف تشکیل شده اند. كانیهای خانواده میكا از سیلیكات های صفحه ای هستند كه شامل موسكوویت، بیوتیت، فلوگوپیت، لپیدولیت و ناترونیت می گردند. موسكوویت، مهمترین و فراوانترین كانی صفحه ای به شمار می رود. موسكوویت ورقه ای در پگماتیت ها و نوع پولكی در گرانیت، پگماتیت ها و شیست ها پیدا می شود. لیپدولیت در پگماتیت های غنی از لیتیوم تشكیل می شود. فلوگوپیت به صورت رگه ای و توده ای در پیروكسنیت ها و اسكارن های منیزیم دار گزارش شده است.
کانی های گروه میکا که از نظر اقتصادی دارای اهمیت هستند به صورت زیر طبقه بندی می گردند:
-موسكوویت، پتاسیم میکا (به رنگ سبز یا یاقوتی)
-بیوتیت، منیزیم آهن میکا(به رنگ تیره)
-فلوگوپیت منیزیم میکا (زرد، قهوه ای تیره(
-ورمیکولیت، بیوتیت آبدار (زرد پر رنگ)
-لیپیدولیت، لیتیوم میکا (صورتی رنگ)
سیستم بلوری این کانی ها منوکلینیک است. این گروه از کانی ها دارای ترکیبات مختلفی از سیلیکات آلومینیم آهن، منیزیم و میکا هستند. حضور فلوئورین، باریم، منگنز، وانادیم نیز در این کانی ها گزارش شده است. از بین این کانی ها، موسکوویت به خاطر خواص فیزیکی، شیمیایی، حرارتی و مکانیکی استثنایی که دارد، در صنعت کاربرد فراوان دارد. ورمیکولیت و فلوگوپیت هم مانند میکا از اهمیت برخوردار هستند. از بیوتیت به ندرت در مصارف صنعتی استفاده می شود.
از نظر کانی شناسی کانی های گروه میکا به سه گروه تقسیم می شوند که عبارتند از:
گروه اصلی میکا، گروه میکاهای شکننده و گروه کلریتی. همه کانی های این گروه ها دارای ساختمان منوکلینیک هستند. ساختار میکا ترکیبی از دو لایه تتراهدرال سیلیکا و یک لایه اکتاهدرال مرکزی است.
از بین کانی های میکا، موسکوویت به خاطر خواص فیزیکی، شیمیایی، حرارتی و مکانیکی استثنایی که دارد، در صنعت کاربرد فراوان دارد. ورمیکولیت و فلوگوپیت هم مانند میکا از اهمیت برخوردار هستند. از بیوتیت به ندرت در مصارف صنعتی استفاده می شود.
موسكوویت نوع صفحه ای در الكترونیك(خازن ها و لامپ ها)، ساختن ورقه 84 و همچنین به دلیل خاصیت دی الكتریك آن در ساخت لوازم عایق حرارتی و الکتریکی كاربرد دارد. به علت مقاومت بالای حرارتی و شفاف بودن آن، در پنجره های كوره های الكتریكی از مسكویت بهره می گیرند.
موسكوویت نوع پولكی بیشتر برای ساختن صفحه های میكایی به كار می رود. مصارف بیشتر موسكوویت پولكی عبارتند از : پركننده در سیمان، آسفالت و رنگ، تزیین بتن، جلوگیری از گیركردن مته ها به هنگام حفاری، و نوع بسیار دانه ریز مسكویت برای بالا بردن مقاومت رنگ در برابر رطوبت، چسبندگی و فرسایش به كار می رود.
میکای ورقه ای با کیفیت بالا، عمدتاٌ مسکویت، در بسیاری از صنایع خصوصاٌ الکتریسیته به کار می رود. این امر به دلیل آن است که این کانی دارای مقاومت دی الکتریک بالاست. همچنین استفاده از این کانی از اتلاف انرژی جلوگیری می کند. از دیگر مشخصه های این کانی حساسیت الکتریکی بالا و ضریب حرارتی پایین می باشد.علاوه بر این خصوصیات، میکا در دمای بالا مقاوم باقی می ماند.
پنجره هایی که از میکا ساخته می شود دارای مقاومت مکانیکی بالایی هستند و از هدر رفتن انرژی جلوگیری می کنند. انواع میکا دارای ضریب دی الکتریک بین 5 تا7 است. به طوریکه ازآن می توان در ساختن خازن استفاده کرد. خواص الکتریکی و مکانیکی بالای میکا همراه با چسبندگی کم و همچنین توانایی دور کردن گرما از خود باعث شده است که از آن در ساختن ترانزیستور استفاده شود و از میکا ها با ضخامت 1/0 میلی متر برای ساختن پوشش برای سیم ها استفاده می شود. کاربرد این سیم ها بیشتر در مبدل های الکتریکی است، که باعث کوچک تر شدن و سبک تر شدن آنها می شود.
مقاومت بالای میکا درمقابل گرما، چگالی کم و مقاومت مکانیکی بالای آن باعث شده است که از آن در ساختن مقاومت های الکتریکی استفاده شود. همچنین میکا، به دلیل بالا بودن کیفیت در تولید لیزرهای هلیوم نئون فیلترهای اپتیکی مخصوص، آسترها و پوشش برای شیشه هایی که باید فشار بالای بخار را تحمل کنند، ساخت دیافراگم برای وسایل تنفس اکسیژن، وسایلی جهت ردیابی و همچنین وسایلی برای سنجش گرما استفاده می شود.
تحقیقات و آزمایش های اخیر نشان داده است که از میکا می توان در ساخت محدوده وسیعی از وسایل مانند ساختن پرده های پنکه های هوایی، ساخت داشبورد ماشین و کف پوش استفاده کرد. همچنین از آن به عنوان جانشینی برای آزبست در ساخت ترمز ماشین استفاده می شود.


ژیلسونیت
 هیدرو کربن رزینی و طبیعی است. این ماده بسیار شبیه به آسفالت سخت شده نفتی می باشد و معمولا به اسم آسفالت طبیعی شناخته شده است. اسامی دیگری چون آسفالتیت، یوناتیت و آسفالتوم نیز برای این ماده مرسوم است. ژیلسونیت به مانند آسفالت طبیعی در حلالهای آسفالتیک و آروماتیک محلول است.

ژیلسونیت هیدرو کربن رزینی و طبیعی است. این ماده بسیار شبیه به آسفالت سخت شده نفتی می باشد و معمولا به اسم آسفالت طبیعی شناخته شده است. اسامی دیگری چون آسفالتیت، یوناتیت و آسفالتوم نیز برای این ماده مرسوم است. ژیلسونیت به مانند آسفالت طبیعی در حلالهای آسفالتیک و آروماتیک محلول است. به خاطر سازگاری بسیار بالا، ژیلسونیت معمولاً جهت سخت کردن مشتقات نفتی نرمتر به کار می رود. ژیلسونیت در حالت گوده ماده ای براق، مشکی و بسیار شبیه ابسیدین (obsidian) است. بسیار ترد است و به راحتی به پودر قهوه ای تیره تبدیل می شود.

ژیلسونیت در زیر سطح زمین در لایه های عمودی یافت می شود. بنظر می رسد معمولا بین دو تا شش فوت عرض داشته باشد اما با عرض 28 فوت نیز تا به حال دیده شده است. لایه ها کاملاً با هم موازی هستند و در جهت شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده اند لایه ها مایلها طول و عمقی برابر 1500 فوت دارند. لایه ها به صورتی هستند که هر چه از سطح به عمق پیش برویم عرض لایه ها به صورتی هستند که هر چه از سطح به عمق پیش برویم عرض لایه بیشتر می شود. به خاطر جبهه معدنکاری باریک، ژیلسونیت امروزه با استفاده ازبلدوزر و لودر و چکشها و دیگر ابزار مکانیکی جدید استخراج می گردد.

کاربردهای ژیلسونیت

بخش نفتی: ژیلسونیت در حفاری چاههای نفت به عنوان گل حفاری استفاده میشود.
بخش آسفالت و پیاده رو: ژیلسونیت به عنوان افزایش دهنده کیفیت اجرائی مخلوط آسفالت عمل می کند. آسفالت اصلاح شده با ژیلسونیت از PG بالاتری برخوردار است و به راحتی با مخلوط آسفالت بدون نیاز به نیروی غلطکی بالا، بر خلاف دیگر اصلاح کننده ها، مخلوط می شود. آسفالت اصلاح شده با ژیلسونیت دارای مقاومت بالاتر، تغییر شکل کمتر، نقطه نرمی بالاتر مقاومت به آب بالاتر از دیگر آسفالتهای اصلاح شده با دیگر اصلاح کننده ها می باشد. ژیلسونیت همچنین جهت ساختن پایه محلولها و امولسیون های آسفالت و عایقهای مختلف با ظاهر بهتر و مقاومت به فرسایش بالاتر کاربرد دارد.

بخش ریخته گری

ژیلسونیت پس از ترکیب با ذغال سنگ و دیگر مواد می تواند به عنوان یک ماده افزودنی به ماسه ریخته گری جهت حصول اطمینان از کیفیت مناسب و بهبود سیالیت مذاب و سطح نهائی بهتر مورد استفاده قرار گیرد.

بخش محصولات شیمیایی

ژیلسونیت با بسیاری از مواد شیمیایی دیگر ترکیب می شود تا از خواص منحصر بفرد آن استفاده شود. کاربردهای پوششی در پروسه های متالورژیکی، محصولات چوبی، صنایع نسوز و دیگر صنایع، تائید دیگری بر موارد استفاده این ماده کمیاب میباشد.

بخش رنگ و جوهر

رزین ژیلسونیتی ایران به طور گسترده ای به عنوان کربن سیاه جهت تولید جوهر سیاه و جوهر گراور استفاده می شود. رزین ژیلسونیتی ایران با رزین های هیدرو کربنی پایه نفتی، رزین های فنولیک و رزین های فلزی رقابت بسیار خوبی می کند که به بهای تمام موارد نام برده با غلظتهای مختلف می تواند استفاده شود. غلظتهای مختلفی از این ماده جهت تولید جوهرهای مخصوص، با درخشندگی بالا استفاده می شود. نوع خاصی از ژیلسونیت با عنوان select
نیز در ساخت رنگهای مشکی آسفالتی و روغن های جلا نیز استفاده می شود.
آسبست ها

به كانی هائی كه دارای بافت الیافی هستند ، اصطلاحا آسبست می گویند . آسبستها به دو گروه تقسیم می شوند:
آسبست یا آزبست ها

به كانیهائی كه دارای بافت الیافی هستند ، اصطلاحا آسبست می گویند . آسبستها به دو گروه تقسیم می شوندموارد مصرف :آسبستها را بر اساس طول الیاف ، انعطاف پذیری و رنگ به درجات مختلف تقسیم می كنند 65 تا 70 درصد آسبستها در ساخت انواع محصولات آسبست سیمانی به مصرف می رسد .

كریزوتیل به راحتی به الیاف بسیار ظریف ابریشمی قابل جدایش است . بیش از 95 درصد مصرف آسبستها به كریزوتیل اختصاص دارد . از كریزوتیل های طویل و مرغوب جهت بافت لباسهای نسوز ، نمدها و دیگر محصولات نسوز استفاده می شود .ارزش اقتصادی كریزوتیل به طول الیاف آن بستگی دارد . آنتوفیلیت ، اكتینولیت و ترمولیت بعلت انعطاف ناپذیری و خاصیت شكنندگی مصارف محدود دارند.

آموسیت دارای الیاف طویل و مقاوم در مقابل واكنش های شیمیائی است بهمین دلیل در ساخت ظروف شیمیائی كاربرد دارد . همچنین در پوششهای سبك حرارتی ، پوشش لوله ها ، بلوكهای منیزیتی و سیمان نیز استفاده می شود .

الیاف كروسیدولیت بخوبی آموسیت نیست اما بدلیل مقاومت در برابر واكنش های شیمیائی از آن در ساخت ظروف استفاده می شود همچنین در بافت پارچه های نسوز كاربرد دارد.

مهمترین محصولات اسبستی عبارتند از:

محصولات آسبست سیمانی شامل لوله های اسبست سیمانی ، ناودانی و صفحات ایرانیت
جامه های نسوز،كاغذهای اسبستی كه بعنوان پوشش لوله ها و عایق های الكتریكی استفاده می شود .

مواد مالشی و حرارتی :صفحه كلاج ، لنت ترمز ،انواع واشر، پركننده در آسفالت ، رنگ ، كاشی و پلاستیك 1- خانواده سرپانتینها :كه كانی مهم این گروه كریزوتیل است . 2-خانواده آمفیبولها كه دارای پنج كانی : آنتوفیلیت كروسیدرولیت اكتینولیت و اموسیت و ترمولیت می باشد. 1- خانواده سرپانتینها :كه كانی مهم این گروه كریزوتیل است . 2-خانواده آمفیبولها كه دارای پنج كانی : آنتوفیلیت كروسیدرولیت اكتینولیت و اموسیت و ترمولیت می باشد.
holland and barrett viagra alternative
شنبه 18 خرداد 1398 05:28 ب.ظ

Wonderful post but I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further. Many thanks!
foot pain between toes
شنبه 17 تیر 1396 06:13 ب.ظ
Glad to be one of many visitants on this awe inspiring
web site :D.
foot pain elderly
سه شنبه 6 تیر 1396 02:00 ق.ظ
I'm very happy to read this. This is the
type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that's at the other blogs.

Appreciate your sharing this best doc.
http://plaza.rakuten.co.jp
یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 05:02 ق.ظ
We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your site provided us with valuable information to work on. You have
done an impressive job and our whole community will be grateful
to you.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر