تبلیغات
دانش پژوهان مهندسی معدن ایران - کانه آرایی در مجتمع چادرملو
دانش پژوهان مهندسی معدن ایران
یکشنبه 30 مرداد 1390

کانه آرایی در مجتمع چادرملو

یکشنبه 30 مرداد 1390

نویسنده :Mohammad hashem zarei

1.     واحد خردایش و جداکننده های مغناطیسی کوبر

 

کانه آرایی

1)     کلیات

کانه آرایی عبارتست از مجموعه عملیاتی که بر روی یک ماده معدنی پس از استخراج انجام می شود تا آن را قابل مصرف کند. این واژه به نامهای دیگری از جمله پرعیار کردن و یا تغلیظ مواد معدنی نیز شناخته می شود.

هر ماده معدنی که به طور اقتصادی قابل بهره برداری باشد، کانه نامیده می شود. هر کانه متشکل از تعدادی کانی است که حداقل یکی از آنها کانی با ارزش موجود در ماده معدنی است و در حقیقت ماده معدنی برای دستیابی به آن کانی استخراج می شود. سایر کانی های متشکله ماده معدنی گانگ نامیده می شوند.

هدف از عملیات کانه آرایی در بیشتر موارد، جدا کردن کانی یا کانی های با ارزش از گانگ است. کانه استخراج شده در شروع عملیات کانه آرایی خوراک نامیده می شود. پس از مجموعه عملیات کانه آرایی، محصولی به نام کنسانتره یا محصول آراسته تولید می شود. که مشخصات فنی آن توسط مصرف کننده مشخص شده است. این مشخصات شامل عیار، دانه بندی، نوع و مقدار سایر کانی های همراه، میزان رطوبت و غیره است.

باقیمانده بار اولیه، باطله نامیده می شود که باید برای انبار کردن آن محل مناسبی را در حوالی کارخانه کانه آرایی پیش بینی کرد. با توجه به حجم قابل ملاحظه باطله در اکثر حالات، بهره برداری از یک معدن بدون اجرای عملیات کانه آرایی در نزدیک معدن امکان پذیر نیست. زیرا در غیر اینصورت، هزینه ای که برای حمل و نقل کانه ای مصرف می شود که بخش عمده آن باطله است، آن کانه را تبدیل به ماده ای غیر اقتصادی می کند.

بسته به نوع کانه و مشخصات مورد نظر در کنسانتره عملیات کانه آرایی ممکن است شامل مراحلی ساده یا بسیار پیچیده باشد. نخستین مرحله این عملیات، آزاد کردن کانی های با ارزش موجود در کانه از کانیهای گانگ است. برای نیل به این هدف، باید کانه را طی یک یا چند مرحله خرد کرد. عملیات خرد کردن معمولا همراه با عملیات طبقه بندی از نظر ابعاد است که به منظور بدست آوردن محصولی با دانه بندی مشخص و یا برای خارج کردن ذراتی که به میزان لازم خرد شده اند، انجام می شود. بدین ترتیب، از خرد شدن بیش از حد ذرات جلوگیری می شود.

مرحله دوم شامل پرعیار کردن یا جدا کردن کانی های با ارزش از کانی های گانگ است. این عملیات، بر مبنای مشخصات کانی ها پایه گذاری شده اند و با استفاده از اختلاف خواص فیزیکی، شیمیایی یا شیمی فیزیکی کانی ها با یکدیگر می توان آنها را جدا کرد. با توجه به اینکه بیشتر روشهای جدا کردن به طریقه تر انجام می شوند، بنابراین مرحله سوم عملیات را می توان شامل جدا کردن فازهای جامد و مایع از یکدیگر یا به عبارتی آبگیری و خشک کردن محصولات آراسته دانست. مرحله نهایی نیز، شامل عملیات تخلیه کانی های گانگ و در اکثر حالات بازیابی آب موجود در این بخش از مواد است. ترتیب و توالی مجموعه عملیات در یک کارخانه کانه آرایی معمولا توسط شمای آرایش یا فلوشیت نشان داده می شود که به کمک آن می توان سرعت میزان پیچیدگی عملیات کانه آرایی را دریافت.

 

 

2)     پروسس کارخانه تغلیظ:

استحصال محصولات چادرملو طی مراحل اصلی زیر به انجام می رسد:

1)     خردایش و جداسازی مغناطیسی اولیه

2)     خردایش ثانویه و جداسازی اکسید مغناطیسی آهن

3)     جداسازی اکسید غیرمغناطیسی آهن

4)     فسفرزدایی اکسید غیرمغناطیسی

5)     بازیابی فسفر برای به دست آوردن آپاتیت

 

خردایش و جدایش اولیه:

هدف این مرحله آسیا کردن سنگ آهن شکسته و همگن شده در آسیای خودشکن، کاهش دانه بندی ورودی از حد 300 میلیمتر تا زیر 200 میکرون به منظور حصول درجه آزادی مناسب می باشد. هدف از جداکننده مغناطیس اولیه (کوبر) نیز کاهش بار ورودی به آسیای گلوله ای بازیابی مگنتیت است. به طوریکه 5/33 درصد از بار ورودی به آسیای گلوله ای را کاهش می دهد. کنسانتره این جداکننده، میدان ضعیف به آسیای گلوله ای و باطله آن نهایتا به جداکننده مغناطیسی میدان قوی ارسال می شود.

خردایش ثانویه و جداسازی مگنتیت:

هدف این مرحله، افزایش درجه آزادی و استحصال کنسانتره اکسید مغناطیسی آهن است. بدین منظور دانه بندی بار ورودی به آسیای گلوله ای از حد 200 میکرون به زیر 50 میکرون کاهش می یابد که وارد یک سری جداکننده مغناطیسی میدان ضعیف می شود. کنسانتره حاصل به بخش فیلترها برای آبگیری و باطله آن نهایتا به جداکننده میدان قوی منتقل می شود.

جداسازی مغناطیسی میدان قوی:

هدف این مرحله استحصال اکسید غیرمغناطیسی آهن (هماتیت) است. باطله جداکننده های میدان ضعیف، خوراک این جداکننده است. کنسانتره حاصل که همان هماتیت می باشد و فسفر آن بیش از حد مطلوب است، به بخش فسفرزدایی ارسال می شود.

فسفرزدایی:

هدف این مرحله، کاهش میزان فسفر اکسید غیرمغناطیسی آهن است. کنسانتره حاصله از جداکننده میدان قوی وارد سیستم فلوتاسیون شده و میزان فسفر آن تا حد مطلوب کاهش می یابد. کنسانتره سیستم فلوتاسیون، محصول نهایی است که با کنسانتره به دست آمده از جداکننده های میدان ضعیف مخلوط شده و پس از آبگیری، به محل انباشت محصول نهایی کنسانتره آهن ارسال می شود.

بازیابی فسفر:

هدف این مرحله، تغلیظ فسفر به عنوان محصول آپاتیت است. باطله جداکننده میدان قوی که دارای مقدار قابل توجهی فسفر است، وارد سیستم فلوتاسیون فسفر می گردد که پس از فلوته شدن، محصول به دست آمده کنسانتره آپاتیت است.

در حال حاضر، به دلیل بعضی مسائل اقتصادی این مرحله انجام نمی گیرد.

 

1.     کانه آرایی در مجتمع چادرملو

هدف از کانه آرایی سنگ آهن چادرملو،تهیه کنسانتره مطلوب از سنگ اهن موجود برای استفاده در فولادسازی به روش احیای مستقیم است. در مورد کنسانتره سنگ آهن چادرملو که ناخالصیها و سایر عناصر مضر در حد مطلوب کم هستند تنها معیار تعیین کننده مطلوبیت کنسانتره، عیار فسفر است که باید کمتر از 045/0% باشد و به هیچ وجه از 05/0% تجاوز نکند.

بر اساس نتایج حاصله از آزمایشات کانه آرایی یک نوع کنسانتره سنگ آهن برای احیای مستقیم و کنسانتره آپاتیت برای استفاده در صنایع پتروشیمی، فرآیند فرآوری سنگ آهن چادرملو به شرح زیر بنیانگذاری و طراحی گردیده است. شایان ذکر است که با توجه به محدودیت ظرفیت برخی از ماشین آلات و قابلیت اطمینان کاری بیشتر و حداکثر استفاده از ظرفیت کارخانه در صورت خرابی های اتفاقی، خطوط فراوری با ظرفیت سالیانه هر خط 7/1 میلیون تن کنسانتره به صورت مستقل از یکدیگر طراحی شده اند. در مرحله اول بهره برداری سه خط فرآوری با مجموع ظرفیت 1/5 میلیون تن کنسانتره در سال پیش بینی شده است که در مراحل دوم و سوم توسعه با افزودن یک خط در هر مرحله نهایتا به ظرفیت 5/8 میلیون تن کنسانتره قابل توسعه است.

نظر به اینکه واحد های سنگ شکنی، همگن سازی، نوار های نقاله و نیز ایستگاه بارگیری قابل توسعه نمی باشند، لذا این واحدها برای ظرفیت نهایی توسعه یعنی 12 میلیون تن سنگ آهن خام و 5/8 میلیون تن کنسانتره طراحی و در نظر گرفته شده اند.

 

 

1.     واحد خردایش و جداکننده های مغناطیسی کوبر

سنگ آهن همگن شده در سیلوهایی به ظرفیت تقریبا 400 متر مکعب (1000 تن) که در آغاز هر خط فرآوری پیش بینی شده اند، وارد و به وسیله 4 کوبر لرزان با ظرفیت قابل تنظیم که در زیر هر سیلو قرار دارد، به طور یکنواخت تخلیه و از طریق نوار نقاله BC-15 که دارای ظرفیت 500 تن در ساعت، عرض نوار 1 متر و به طول 46 متر به آسیای خود شکن که اولین قسمت واحد خردایش و جداکننده مغناطیسی ست، تغذیه می شود. لازم به ذکر است که این آسیا به دلیل کاهش توان مصرفی، با مقداری گلوله با قطر 125 میلی متر شارژ می شود. این گلوله ها در خردایش مواد ورودی نقش چندانی نداشته و تنها به منظور تسریع خروج مواد خرد شده از داخل آسیا (که به دیواره آسیا چسبیده اند) استفاده می شوند.

واحد مزبور عهده دار خردایش سنگ آهن شکسته شده تا حدود 80 درصد کوچکتر از 200 میکرون و جدایش مغناطیسی کوبر به منظور حذف کانیهای غیر مغناطیسی از بار ورودی به بخش تولید کنسانتره مغناطیسی است.

ماشین آلات و تجهیزات پیش بینی و طراحی شده برای این واحد عبارتند از: آسیای خود شکن از نوع دیافراگمی به قطر 7/9 و طول 4 متر ساخت شرکت Krupp-Polysius آلمان با ظرفیت 392 تن در ساعت که دارای دو موتور کوپل مکانیکی هر یک با توان 4 مگاوات. میزان کل بار داخل آسیا معادل 30% حجم آن بوده و دانه بندی 85% بار ورودی، زیر 200 میلی متر و 15% آن بین 200 تا 300 میلی متر است.

 سرند ویبراتوری نوع سرکوتاه[1][1] ساخت شرکت Allis Mineral System یک طبقه با سطح سرندی 66/9 متر مربع، توری از جنس پلی اورتان، قطر چشمه 6/1 میلی متر، ظرفیت 432 تن در ساعت. این سرند با آسیای خود شکن در مدار بسته قرار دارد. خروجی آسیا به این سرند تغذیه شده و سرریز آن به وسیله سه دستگاه نوار نقاله (BC16,17,18) به آسیای خود شکن برگشت داده می شود.

ظرفیت هر سه نوار 50 تن در ساعت با عرض 650 میلی متر بوده که طول نوارهای BC16 و BC18 هر کدام 15 متر و طول BC17 تقریبا 39 متر است.

جداکننده های مغناطیسی کوبر که یک جداکننده با میدان ضعیف است، کانه های مغناطیسی را از سایر کانه های غیر مغناطیسی جدا می نماید. کنسانتره آن که محتوی کانه مغناطیسی درگیر با ناخالصی ها و مواد مضر است، جهت خردایش و جدایش مغناطیسی چند مرحله ای به منظور تولید کنسانتره نهایی مغناطیسی به بخش تولید کنسانتره مغناطیسی تغذیه می گردد. بخش غیر مغناطیسی که حاوی کانیهای آهن غیر مغناطیسی و ناخالصی های مختلف و مواد مضر است به واحد جدایش مغناطیسی میدان قوی داده می شود.

دو دستگاه جداکننده کوبر با ظرفیت هر یک 206 تن در ساعت برای هر خط پیش بینی گردیده است.

 


 

 

 

 
buy viagra bangkok
شنبه 18 خرداد 1398 05:28 ب.ظ

What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has helped me out loads. I'm hoping to contribute & aid other customers like its aided me. Great job.
Jacques
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:10 ب.ظ
This is my first time go to see at here and i am really impressed
to read all at one place.
how to stop a foot pain
سه شنبه 6 تیر 1396 11:25 ب.ظ
We're a group of volunteers and starting a new scheme in our
community. Your web site provided us with helpful information to work on.
You have performed an impressive job and our entire group will likely be thankful to you.
drlucy.snack.ws
سه شنبه 2 خرداد 1396 07:56 ق.ظ
My partner and I stumbled over here from a different website and thought I may as well check things out.
I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page repeatedly.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر