تبلیغات
دانش پژوهان مهندسی معدن ایران - سرچشمه
دانش پژوهان مهندسی معدن ایران
جمعه 28 مرداد 1390

سرچشمه

جمعه 28 مرداد 1390

نوع مطلب :
نویسنده :Mohammad hashem zarei

معدن مس سرچشمه


معدن مس سرچشمه در ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی کرمان و ۵۰ کیلومتری جنوب رفسنجان و در ناحیه مرکزی رشته کوه زاگرس قرار گرفته است . معدن مس سرچشمه یکی از بزرگترین مجتمع*های صنعتی معدنی جهان محسوب می*گردد و بزرگ ترین تولید کننده مس ایران می باشد . ذخیره زمین شناسی معدن بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون تن سنگ سولفوری با عیار متوسط ۰٬۷ درصد برآورد گردیده.معدن مس سرچشمه از دیدگاه زمین شناسی بر روی کمربند جهانی مس قرار داشته و پهنه گسترش آن از جنوب خاوری تا شمال باختری به صورت یک محدوده بیضوی با ابعاد ۲۳۰۰×۱۲۰۰ متر و ژرفای ۱۶۱۲ متر می باشد. ساختار معدنی در این منطقه بصورت چندبافتی ( پروفیری ) بوده و نوع سنگ منطقه از نوع گرانودیوریت و زمان تشکیل آن حدود ۲۵ میلیون سال پیش می باشد. بخش های تولیدی مجتمع مس سرچشمه عبارت از معدن، تغلیظ، ذوب، پالایشگاه و ریخته گری ها و لیچینگ است. کانسار مس سرچشمه از نوع پرفیری است. این معدن یکی از بزرگترین معادن روباز جهان به شمار می رود و ذخیره زمین شناسی آن، بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون تن سنگ سولفوری با عیار متوسط ۷/۰ درصد برآورد شده است.

زمین شناسی:

این معدن از لحاظ زمین شناسی در بخش جنوب شرقی کمربند تکتونوماگمایی ایران مرکزی و در مجموعه ی آتشفشانی - رسوبی پاریز از کمربند دهج - ساردوئیه در استان کرمان جای گرفته است. زمین شناسی کانسار سرچشمه اولین بار توسط (Baizn and Hubner ۱۹۶۹) و سپس توسط (Waterman and Hamilton ۱۹۷۵) شرح داده شده است. کانسار سرچشمه تقریباً در قسمت مرکزی یک زون متشکل از مواد آتشفشانی و رسوبی چین خورده که با جهت عمومی شمال غرب - جنوب شرق از جنوب ترکیه تا بلوچستان ادامه دارد، واقع شده است. در محدوده ی معدن گسل هایی با روند شمالی - جنوبی وجود دارند که این حرکات تکتونیکی به همراه ماگماتیسم منطقه مربوط به زمان کوارترنر می باشد. معدن در دامنه ی شمالی کوه مامرز قرار گرفته و سنگ های منطقه از کمپلکس های آتشفشانی - رسوبی، توده های نفوذی الیگومیوسن و گدازه های داسیتی کواترنر تشکیل یافته است. کمپلکس ائوسن از پیروکلاستیک هایی که توسط گدازه های تراکی آندزیتی و تراکی بازالتی دگرسان شده، ساخته شده است. این کمپلکس دچار چین خوردگی شده و طاقدیسی با روند شرقی - غربی در آن به وجود آمده است. توده های نفوذی گرانودیوریت های پورفیری هستند که دایک های بیشماری در آن ها تزریق شده است، جهت این دایک ها اکثرا حدود N۲۵W است. منشاء این گرانودیوریت احتمالاً ماگمایی هیبرید می باشد. توپوگرافی محل نیز به خوبی گسترش یافته و به علت فرسایش سریع سنگ هوازده، حوضه ی وسیعی در اطراف کانسار گسترش یافته است. آب منطقه نیز توسط رودخانه ی سرچشمه زهکشی می شود. توده ی معدنی کانسار سرچشمه به شکل عمومی یک بیضی با ابعاد ۲/۱×۲/۴ کیلومتر و عمق ۶/۱ کیلومتر می باشد.

موقعیت جغرافیایی

معدن مس سرچشمه با مختصات "۲۰ '۵۲° ۵۵ طول شرقی و "۴۰ '۵۶° ۲۹ عرض شمالی در ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی کرمان و ۵۰ کیلومتری رفسنجان قرار دارد. این معدن از طریق جاده ی آسفالته به رفسنجان و سیرجان مرتبط بوده و فاصله آن تا بندرعباس ۴۳۷ کیلومتر است. ارتفاع این ناحیه از سطح دریا به طور متوسط ۲۶۲۰ متر است و بلندترین نقطه ی آن از سطح دریا ۳۲۸۰ متر ارتفاع دارد. تغییرات سالیانه ی درجه ی حرارت در این ناحیه از ۱۵- تا ۳۲+ درجه ی سانتی گراد می باشد. میزان بارندگی در ارتفاعات ۵۵۰ میلی متر در سال گزارش شده و سرعت باد در این ناحیه گاهی به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می رسد

تاریخچه

این محل از قدیم به دلیل جاری بودن آب های زنگاری رنگ و تشکیل رسوبات آبی رنگ در کف دره ها و جویبارها مورد توجه بوده است. این رسوبات نمک که سولفات مس می باشند، هم اکنون نیز در کف آبراهه های اطراف معدن قابل مشاهده می باشند. این کانسار برای اولین بار توسط مهندس انتظام در سال ۱۹۲۸ کشف شد. او در این منطقه به دنبال سرب و روی بود که مشاهده سرباره های مربوط به قرن های گذشته و آزمایش آن ها در منطقه او را به این معدن راهنمایی کرد. اولین کارهای اکتشافی و پی جویی در سال ۱۹۶۶ توسط سازمان زمین شناسی کشور در این منطقه انجام شد. کارهای دقیق تر اکتشافی با حفاری هایی به طول ۱۲۰۰۰ متر ادامه یافت. عملیات معدن کاری در این معدن از سال ۱۳۴۵ با صدور پروانه ی اکتشاف به نام «شرکت سهامی معادن کرمان» آغاز شد. در سال ۱۳۴۶ این شرکت به همراه یک شرکت مهندسی مشاور انگلیسی به تهیه نقشه های زمین شناسی منطقه به مقیاس ۱:۵۰۰۰۰ و ۱:۱۰۰۰۰ و ۱:۲۵۰۰ پرداخته و به دنبال آن شبکه حفاری ۲۰۰ متری بر روی نقشه ۱:۲۵۰۰ ایجاد شد. با انحلال مشارکت شرکت های ایرانی - انگلیسی در سال ۱۳۴۹ ادامه ی عملیات اکتشافی به «شرکت سهامی معادن مس سرچشمه» سپرده شد و این شرکت توانست تا سال ۱۳۵۴ عملیات حفاری عمقی در شبکه های ۱۰۰ متری قائم و ۵۰ متری زاویه دار را به انجام رساند. در سال ۱۳۵۵، به دنبال تحولات پدید آمده در شیلی، شرکت آناکاندا (Anaconda) از کمپانی های اصلی بهره برداری مس شیلی، طی مشارکت با «شرکت ملی صنایع مس ایران» - که جایگزین شرکت سهامی معادن مس سرچشمه شده بود - طرح ۲۰ ساله بهره برداری از معدن و طراحی کارخانه را آغاز نمود که این برنامه ها با وقوع انقلاب اسلامی متوقف شد. ادامه ی فعالیت ها در سال ۱۳۵۷ توسط کارشناسان ایرانی پیگیری شد و آنان توانستند طی سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۲ به ترتیب واحدهای «معدن و تغلیظ»، «ذوب و ریخته گری»، «استحصال مولیبدن» و «پالایشگاه» را راه اندازی کنند (عباسی کلیمانی، ۱۳۸۳).

نحوه استخراج

استخراج در معدن سرچشمه بدین شرح است که پس از عملیات انفحار، سنگ معدن بر اساس نوع و مشخصات مربوطه توسط کامیون های بزرگ معدنی به محل مناسب انتقال می یابد و از آنجا با توجه به برنامه تولید معدن بارگیری و به سنگ شکن اولیه (از نوع ژیراتوری) منتقل می شود. پس از خردایش، خاک با دانه بندی ۱۰۰٪ زیر ۸ اینچ در انبار درشت با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن ذخیره می گردد. در حال حاضر و پس از انجام فاز اول توسعه معدن، میزان سنگ سولفوری قابل انتقال به سنگ شکن اولیه به سقف ۶۰ هزار تن در روز با عیار متوسط ۹/۰ درصد رسیده است که با اجرای فاز دوم توسعه، این میزان به حدود ۸۰ هزار تن در روز با عیار ۸۵/۰ درصد خواهد رسید.

کارخانه تغلیظ شماره یک

این کارخانه شامل سنگ شکن های ثانویه و ثالثیه، پرعیارکنی، مولیبدن، خشک کن و کارخانه پخت آهک است. خوراک مورد نیاز کارخانه تغلیظ با نوار نقاله از انبار درشت به بخش خردایش که شامل سنگ شکن های ثانویه (مخروطی استاندارد) و ثالثیه (سرکوتاه) است، وارد می شود و پس از خردایش، بر اساس دانه بندی به قسمت آسیا ارسال می گردد. در این قسمت، خاک به همراه برخی مواد افزودنی دیگر، در آسیاهای گلوله ای نرم شده و برای سایزبندی به هیدروسیکلون ها و از آنجا به سلول های رافر ارسال می شود.

محصول با ارزش این سلول ها کنسانتره است که به سلول های کلینر و سپس به سلول های ریکلینر می رود. کنسانتره مس – مولیبدن از سلول های ریکلینر به سمت تیکنر مس – مولیبدن و از آنجا به کارخانه مولیبدن ارسال می شود. کنسانتره مس جدا شده از مولیبدنیت به صورت دوغاب وارد تیکنرهای مس شده و پس از خشک کردن به انبار کنسانتره و یا به محل اختلاط و آماده سازی خوراک کارخانه ذوب انتقال می یابد.

وضعیت اسکان

از نظر تسهیلات زندگی در معدن یک شهرک با ۲۵۰۰ واحد مسکونی برای خانواده ها با مساحتی معادل ۲۸۰۰۰۰ متر مربع زیربنا برای سکونت ۲۵۰۰ خانوار احداث گردیده و ۱۵۰ دستگاه کاروان مسکونی با تجهیزات کامل جهت اسکان مجردین در نظر گرفته شده است. این شهرک دارای تسهیلات آموزشی از قبیل مهدکودک، کودکستان، دبستان، راهنمایی و دبیرستان، مسجد، فروشگاه، رستوران، استادیوم ورزشی، بانک، سرویس های ایاب و ذهاب جهت کارکنان می باشد

وضعیت کنونی

در حال حاضر مجتمع مس سرچشمه اولین تولیدکننده ی مس در ایران است که تحت پوشش شرکت ملی صنایع مس ایران قرار دارد. بهره برداری از معدن از سال ۱۳۸۰ براساس طرح توسعه ی معدن که توسط کارشناسان ایرانی تدوین شده، صورت می گیرد. میزان کانسنگ خروجی روزانه از جبهه های مختلف معدن که به روش روباز استخراج می شود ۴۱۰۰۰ تن و سالیانه حدود ۱۴ میلیون تن با عیار ۱٪ می باشد. میزان تولید نیز ۱۲۰۰۰۰ تن در سال بوده که در طرح توسعه به ۲۰۰۰۰۰ تن افزایش یافته است. براساس این طرح ظرفیت استخراج روزانه از حدود ۴۰۰۰۰ تن به ۸۰۰۰۰ تن رسیده و عمر مفید معدن با این طرح از ۱۵ سال به ۲۷ سال افزایش یافته و تا سال ۱۴۰۳ شمسی ادامه خواهد یافت.
cialis or viagra or levitra
شنبه 18 خرداد 1398 05:28 ب.ظ

I couldn't resist commenting. Exceptionally well written!
foot pain
دوشنبه 13 شهریور 1396 07:57 ب.ظ
Hey there! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
There's a lot of folks that I think would really appreciate your content.
Please let me know. Thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر